Her er en række tips, der kan gøre overgangen til livet som pensionist til en god oplevelse, og forberede dig godt på tilværelsen som pensionist . Her handler det ikke om penge, men om den menneskelige side af sagen.
Nogle frygter at skulle sige farvel til kolleger og arbejdsliv, men bliver hurtigt glade pensionister.
Andre ser frem til pensionen i årevis - og så bliver det alligevel ikke helt, som de havde håbet.
Uanset hvordan DU tænker, er overgang til pension en stor forandring.
Heldigvis har mange prøvet det før dig, så her deler vi erfaringer og forslag, der kan hjælpe på vej til en god pension. Det manglede bare! Du har fortjent en god pension.
Handler pensionslivet ikke netop om at slippe tøjlerne og blive fri for planer og pligter?
Jo, det gør det helt sikkert også. Og som mennesker er vi forskellige - nogle af os meget impulsive, andre mere strukturerede.
Fælles for de fleste er dog, at vi trives med en vis form for rammer omkring tilværelsen. Om ikke andet så for at have nogle rammer at bryde!
Det gode ved at være pensionist er netop, at du i langt højere grad bestemmer over dit liv. Det betyder også, at du kan bestemme at afvige fra de planer, du har lagt - hvis du får lyst.
Men en eller anden slags "plan" er en god ting, fordi:
Hvad er en plan så?
Det er egentlig bare nogle tanker om, hvad du vil. Måske et ugeskema. Måske nogle faste hverdagsvaner, hvor du sørger for at gøre nogle bestemte ting (for eksempel gå en tur) hver dag.
Det kan også være en langtidsplan - for eksempel hvad du gerne vil nå at gøre og opleve det første år som pensionist.
En plan for den første måned må også gerne være: "Jeg lader som om, jeg holder ferie". (Bare du så også har en slags plan for tiden derefter).
Lyder det irriterende med al den planlægning, netop som du troede, du kunne blive fri for planer og stress?
Det gode er, at NU bestemmer du. Har du aldrig prøvet at nå til at opleve en følelse af "tomhed" i en lang ferie eller barselsorlov, kan du måske sagtens klare dig uden planer.
I de fleste af livets forhold gælder, at det er sjovest, når man selv kan bestemme. Sådan er det også, når det handler om at gå på pension.
For de fleste giver det ikke den bedste start på seniorlivet, hvis de bliver tvunget derhen, hvad enten det skyldes fyring eller sygdom eller udbrændthed. Eller hvis pensionen starter tidligt i livet i form af en førtidspension, fordi arbejdsevnen er væk.
Har du chancen for selv at påvirke din situation, er det værd at gå efter.
Sværest er det at komme til at bestemme selv, hvis man er ramt af sygdom. Her vil pensionering jo ofte umiddelbart kunne føles som en lettelse. Men samtidig ikke et reelt frit valg. De fleste havde gerne fortsat med at arbejde, hvis de kunne. Og processen omkring at få tilkendt en offentlig ydelse på grund af tab af arbejdsevne kan være lang og udmattende, så pensioneringen nærmest kommer som et antiklimaks. Og naturligt gør, at sygdommen får al fokus.
Her kan et råd være det samme, som gælder for mennesker med kroniske smerter: At gå fra fokus på, hvad der kan få smerterne til at gå væk, til et fokus på, hvordan livet kan leves med smerterne. Altså rette fokus mod, hvordan du lever med pensionen - når det nu er dér, du er. Selv om du ikke selv har valgt det.
Vi har traditioner for at fejre store overgange i livet som konfirmation, bryllup, fødsler og runde fødselsdage.
Men vi har ikke rigtigt nogen ritualer i forbindelse med at gå på pension. Det er egentlig underligt, for overgangen fra arbejdsliv til pension er også et af de helt store skift i livet for de fleste.
Skulle det nu være noget at fejre? Ja, ærlig talt. Der er lidt for meget "vådt fyrværkeri" over at stoppe 45 års arbejdsliv om torsdagen, og så bare gå ud at handle fredag formiddag som om intet var hændt.
Find på noget! Inviter gode venner til middag. Tag på en ferie. Gør et eller andet, som er så anderledes, at du har det at huske tilbage på med glæde. Nu er du pensionist. Godt gået!
Er du ingen festabe, eller rummer det med at gå på pension modsatrettede følelser hos dig, er det en ekstra god grund til at starte med at gøre noget særligt - efter dit temperament. Det kan også være at grundlægge en god tradition fra dag 1:
Talemåden "det går ned ad bakke" henviser ofte til noget dårligt - og nogle forbinder det med at blive ældre.
Nogle kan næsten ikke bære at få titlen "pensionist" hæftet på sig. Andre glæder sig til at kunne sige, de er det.
Den gode nyhed er, at du selv kan bestemme, hvordan du vil præsentere dig, og hvilken historie du vil fortælle.
Overvej det. For vi har det med at møde andre mennesker med sætningen "Hvad laver du så?".
Har du været tæt forbundet med dit job, og har det fyldt meget i dit liv, er det særligt vigtigt at forberede dig lidt.
Vil du stadig kunne gøre noget for andre og føle, at du gør nytte, kan frivilligt arbejde være en god idé. Udover selvfølgelig at være der for familie, børnebørn, venner eller naboer.
Du kan også holde fast i følelsen af at gøre en forskel via foreningsarbejde eller frivillige hverv.
Hvis du da ikke simpelthen tager fat på en helt ny "karriere" som pensionist - i form af et helt nyt job nogle timer om ugen.
Når du bliver pensionist, er der måske gode ting, der før var en del af dit arbejdsliv, du nu må sørge for selv at skabe i din hverdag. Det kan være alt fra at sikre dig hyppigt samvær med andre - til at finde erstatninger for den følelse, det har givet dig at gå på arbejde.
Det er helt forskelligt, hvor meget - og hvad - arbejdet betyder for os. For nogle handler det om stolthed over den opgave og det fag, man udfører. For andre handler det om meningsfuldhed ved "at kunne være noget for andre" eller løse en vigtig samfundsopgave. Eller simpelthen oplevelsen af at være en del af holdet og sammen med gode kolleger - eller borgere - som man har kendt gennem mange år.
Jo mere din identitet som menneske, eller din oplevelse af at have et meningsfuldt liv, er koblet op på dit job, jo vigtigere er det, at du er opmærksom på, hvordan du håndterer det, når arbejdslivet stopper.
Handler det især om stadig gerne at ville kunne være og gøre noget for andre, at føle at man gør nytte, og at mærke glæde og taknemlighed fra andre mennesker, er der rigtigt gode muligheder for at opnå det samme ved at engagere sig i forskellige former for frivilligt arbejde. Og selvfølgelig også ved at være der for sin egen familie, børnebørn etc.
Handler det mere om en form for "status", kan det være svært helt at erstatte. Men du kan for eksempel opnå følelsen af fortsat at betyde noget og være respekteret ved at engagere dig i foreninger og bestyrelser.
Forudser du, at det først og fremmest er fællesskabet, du vil savne, gælder det om at komme med på nogle "nye hold" - og helst komme i gang i god tid.
Bliv ikke én af de mænd m/k, der mister meningen med livet!
Læs mere i artiklen: Vil du have et godt seniorliv, begynder forberedelsen i 50'erne