Lyskilden i Herlev og Kamillehuset i Rødovre har fået ny ejer. PenSam overtog begge ejendomme lige omkring årsskiftet.
”Begge ejendomme komplementerer PenSams ejendomsportefølje og er i tråd med vores mål om at forstærke vores portefølje med ejendomme af høj kvalitet på strategiske beliggenheder med bæredygtige løsninger, og både inden for boliger og erhverv. Ejendommenes langsigtede potentiale bidrager til vores mål om at levere stabile og attraktive afkast til vores 500.000 medlemmer og samtidig støtte op om den grønne omstilling. Vi takker Alma, AG Gruppen og Heimstaden Bostad for en god og professionel proces og for at gøre transaktionerne mulige”, siger Jeppe Starup, Head of Private Capital and Real Assets i PenSam.
Lyskilden består af 231 bæredygtige boliger og 231 parkeringspladser fordelt på 18.824 m2 og er erhvervet fra Alma Property Partners og AG Gruppen. Ejendommen ligger i det nye Marienlund-område i Herlev, der er under transformation til en moderne og blandet bydel, blandt andet med støtte fra større infrastrukturinvesteringer som en kommende letbanestation.
Ejendommen, der blev færdigbygget og udlejet i 2022, byder på en lang række faciliteter til beboerne. Det omfatter blandt andet et grønt gårdrum, legeplads, fitnessudstyr, fælles væksthuse, beplantede kroge og en fælles tagterrasse. Fokus på bæredygtighed og trivsel har været centralt i udviklingen af projektet. Lyskilden er bæredygtighedscertificeret med DGNB Guld.
Kamillehuset er erhvervet fra Heimstaden Bostad og har et samlet areal på 19.959 m² inkl. fællesarealer og p-kælder. Ejendommen er opført i 2022 og har 145 boligenheder, 9 erhvervsenheder og 150 parkeringspladser samt store grønne områder, der er centralt placeret kun 900 meter fra Rødovre Centrum, tæt på skoler, indkøbsmuligheder og offentlig transport.
I udførelsen af byggeriet har der været stort fokus på bæredygtige tiltag, som fx solceller og biodiversitet (beplantningen) på fællesarealerne.
Læs mere om, hvordan PenSam investerer